طراحی و اجرای اتاق سرور

اتاق سرور محل نگهداری اطلاعات مهم و حیاتی هر شرکت و سازمان محسوب می‌شود و عدم راه‌اندازی اتاق سرور به شکل صحیح ممکن است باعث شود که اطلاعات شما از دست برود و هزینه‌های جبران ناپذیری را برای مجموعه شما بوجود می آورد. این اتاق در بعضی از مواقع ممکن است در حال ارائه سرویس‌های مختلفی به خارج از شرکت و مجموعه شما باشد یعنی آنکه در صورتی که در اجرای اتاق سرور دقت مناسب و کافی به عمل نیاوریم ممکن است باعث ضررهای مالی گوناگون و اتلاف زمان کارمندان و کاربران شود بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که ساخت اتاق سرور باید با دقت کافی انجام گیرد و با استانداردهای لازم صورت پذیرد.

تجهیزات اتاق سرور استاندارد

تجهیزات اتاق سرور و یا دیتا سنتر شما باید با استانداردهای به روز جهانی به طور کامل مطابقت داشته باشد و همچنین در کنار این استانداردها باید از کیفیت بسیار خوبی هم برخوردار باشد. اتاق سرور از جهات مختلفی میتوان گفت که به عنوان مهم‌ترین قسمت شبکه مجموعه شما محسوب خواهد شد و آن را مرکز اصلی شبکه هم می‌نامند که از اهمیت بسیار زیادی در شرکت‌ها برخوردار است و باید با تجهیزات استاندارد تکمیل شود. اتاق سرور به طور کلی مرکز کنترل شبکه می‌باشد و معمولاً تمامی تجهیزات سخت افزاری شبکه شامل سرورها و سوئیچ‌ها در این محل قرار می‌گیرند. بهتر است بدانید که تجهیزات اتاق سرور و دیتا سنتر شما باید به گونه‌ای طراحی شود که تمامی استانداردهای روز جهانی را داشته باشد. شما باید این استانداردها را حتماً رعایت کنید که از مهم‌ترین آنها عبارت است از‌
 • تهویه و کولینگ مناسب 
 • کنترل تردد با سیستم های جدید 
 • تابلو برق اتاق سرور 
 • کف پوش مناسب باکیفیت 
 • دیوار کاذب اتاق سرور
 • درب ضد سرقت و ضد حریق 
 • سقف کاذب 
 • کف کاذب

مضرات اتاق سرور برای انسان

همانطور که مشاهده کردید اتاق سرور مانند قلب یک شرکت و کسب و کار شناخته می‌شود و دارای اهمیت بسیار زیادی هم است. اما بهتر است بدانید که اتاق سرور هم دارای مضراتی هم می‌باشد که بهتر است با آنها آشنایی کامل داشته باشید و منظور از این مضرات این است که ممکن است اتاق سرور مانند یک تهدید برای مجموعه و شرکت شما عمل کند که این تهدیدات ممکن است به صورت حوادث غیر مترقبه باشد و یا با وجود مشکلات دیگری به وجود آید که به آنها اشاره خواهیم کرد.
سرقت اولین و مهم‌ترین مسئله در اتاق سرور می‌باشد که باید سرورهای شما با سیستم امنیتی بسیار بالا نگهداری و حفظ شود و برای تمامی کسب و کارها اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید برای افراد بازدید کننده از اتاق سرور محدودیت‌هایی را معین کنید تا سیستم‌های شما مورد سرقت قرار نگیرد زیرا از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید با برقراری شرایط امنیتی آن را به طور کامل حفظ کنید.

اجرای اتاق سرور چگونه است؟

 • طراحی اتاق سرور
 • عملیات ساختمانی یا ساخت اتاق سرور
 • پیاده سازی سیستم برق و تاسیسات
 • نصب سیستم های کنترلی و امنیتی
 • کابل کشی ساخت یافته
 • نصب تجهیزات اتاق سرور
 • پیاده سازی سیستم های نرم افزاری

طراحی اتاق سرور استاندارد

همانطور که اشاره شد طراحی اتاق سرور به صورت استاندارد اولین و مهم‌ترین گام در اجرای اتاق سرور می‌باشد که از اهمیت بسیار زیاد و بالایی برخوردار است. بهتر است بدانید که اجرای تمامی عملیات بعدی معمولاً از روی این طراحی از قبل ایجاد شده انجام می‌شود و اگر در ابتدا در قسمت طراحی دقت کافی را نداشته باشید ممکن است بعدها دچار هزینه‌های اضافی شوید و ایجاد تغییرات در اتاق سرور می‌تواند بسیار هزینه بر باشد. شما باید در اولین قدم نیازهایتان را برای راه‌اندازی دیتا سنتر بررسی کنید و باید با خود بگویید که در اتاق سرور قرار است چه اتفاقاتی رخ دهد. شما باید در اولین قدم بررسی کنید که چه اطلاعات مهمی قرار است در این اتاق قرار گیرد و ارتباط بین سرورها به چه شکل قرار است باشد. بعد از بررسی تمامی جوانب شما باید تجهیزات مورد نیاز خود را انتخاب و تهیه کنید و حتماً باید از بالاترین و بهترین کیفیت تجهیزات برای اتاق دیتا سنتر خود استفاده کنید. معمولا تهیه تجهیزات اتاق سرور استاندارد با توجه به بودجه و کارایی مجموعه شما تعیین می‌شود و اگر تجهیزات مورد نیاز را تهیه نکنید ممکن است بعدها به دردسر بیفتید. بعد از بررسی تمامی تجهیزات معمولاً فضای مورد نیاز در اتاق سرور به طور کامل تعیین می‌شود و مشخص می‌شود که چه مقدار فضا در اتاق نیاز است. بعد از مشخص شدن مقدار فضا شما باید طراحی داخلی اتاق سرور و دیتا سنتر خود را به شکل کامل انجام دهید.

پیدا کردن مکان مناسب برای اتاق سرور استاندارد

یکی از استانداردهای اتاق سرور و مشخصات اتاق سرور استاندارد مربوط به پیدا کردن مکان مناسب برای دیتا سنتر شما می‌باشد که این مرحله جزو مهم‌ترین مراحل اجرای اتاق سرور است. زمانی که شما طراحی را به طور کامل انجام دادید و نیازهای خود را مشخص کردید حالا باید به فکر محل اتاق دیتا سنتر باشید و باید آن را انتخاب کنید. شما باید برای انتخاب کردن محل دیتا سنتر چند نکته مهم را رعایت کنید زیرا ممکن است با توجه به مجموعه و کسب و کار حق انتخاب محدود شود و باید محل مناسب‌تری را برای اجرای اتاق سرور پیدا کرد. در این مواقع شما باید حتماً محلی را برای اتاق سرور انتخاب کنید که نزدیک‌ترین شرایط به اتاق سرور استاندارد را داشته باشد تا بتواند به راحتی کارش را انجام دهد.

ساخت اتاق سرور استاندارد

برای ساخت اتاق سرور استاندارد شما باید به طور کامل به بررسی اتاق سرور و ویژگی‌های اتاق سرور بپردازید. باید بررسی کنید که آیا قرار است ساختمان جدیدی بسازید و یا قرار است مکانی را به شما تحویل دهند تا اتاق سرور در آنجا قرار گیرد این یعنی اگر از قبل مشخص باشد می‌توانید فضای مورد نیاز خود را به طور کامل انتخاب کنید و با شرایط موجود اتاق سرور استاندارد را تهیه کنید. پس از تکمیل ساختمان مورد نظر و یا تحویل اتاق شما می‌توانید طراحی اتاق سرور را آغاز کنید و با استفاده از تجهیزات مناسب اتاق سرور را تکمیل کنید.
نصب درب اتاق سرور : همانطور که می‌دانید درب اتاق سرور همان ورودی اتاق دیتا سنتر شما می‌باشد و ممکن است دارای دو یا چند عدد درب ورودی باشد. بهتر است بدانید که درب اتاق دیتا سنتر شما باید در برابر سرقت و همچنین حریق به صورت کامل مقاوم باشد و باید کنترل‌های لازم از نظر امنیتی بر آن ایجاد شود. یعنی آنکه باید تردد افراد از طریق درب ورودی به صورت کامل چک شود و همچنین باید درب ورودی از کیفیت بسیار بالایی هم برخوردار باشد.
دیوار اتاق سرور استاندارد: دیوار اتاق سرور استاندارد یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت کرد و دیوار اصلی اتاق شما باید کاذب باشد و باید طبق استانداردهای موجود طراحی شود. شما می‌توانید با آهنگ کشی کیفیت دیواره‌ها را دوچندان کنید و باید دیواره‌ها ضد آتش و ضد حریق باشد.
کف اتاق سرور : اگر کف اتاق شما دارای منافذ است حتماً باید پر شود و باید از کفپوش‌های مناسب و استاندارد برای اتاق سرور خود استفاده کنید. کف کاذب اتاق سرور باید بتواند تحمل وزن بالایی داشته باشد و همچنین باید به گفته کارشناسان آنتی استاتیک باشد.
سقف اتاق سرور استاندارد : بهتر است بدانید که برای پوشش دهی کامل کابل‌های موجود در اتاق و همچنین برای جلوگیری از آسیب رسیدن به آنها حتماً باید از سقف کاذب برای اتاق سرور استفاده کنید. سقف کاذب اتاق سرور باید به گونه‌ای باشد که در برابر حریق و همچنین رطوبت کاملاً مقاوم باشد و هیچ مشکلی برایش به وجود نیاید.
چاه ارت اتاق سرور : همانطور که می‌دانید یکی از شرایط اتاق سرور استاندارد این است که باید چاه ارت مجزا داشته باشد و جزو مشخصات اتاق سرور استاندارد است. پس می‌توان نتیجه گرفت وجود چاه ارت یکی از مهم‌ترین ویژگی اتاق سرور است. بهتر است بدانید که چاه ارت باید زیر دو اهم باشد. پس باید برای چاه ارت حفره مناسب و با استانداردهای موجود تهیه کنید.

تامین ایمنی اتاق سرور

حفظ ایمنی اتاق سرور یکی از مهمترین نکاتی است که باید به طور کامل به آن دقت کرد و اگر به ایمنی اتاق سرور اهمیت ندهید ممکن است هزینه‌های اضافی برای کسب و کار شما به وجود بیاید. اولین نکته در حفظ و کنترل ایمنی اتاق سرور مربوط به آتش سوزی است که اگر در اتاق سرور آتش سوزی رخ دهد باعث می‌شود تمامی اطلاعات از بین برود و حتماً باید سیستم اطفاء حریق اتاق سرور طراحی و تهیه شود تا هیچ مشکلی از نظر آتش سوزی رخ ندهد. نکته بعدی در ایمنی اتاق دیتا سنتر مربوط به کنترل تردد ورودی و خروجی به این اتاق است که هر کسی نباید در این اتاق نفوذ کند و شما باید سیستم کنترل تردد اتاق سرور را طراحی کنید. تمامی ورودی‌ها به اتاق سرور باید با احراز هویت انجام شود و توسط سیستم ثبت شود و با یک سیستم امنیتی بیومتریک مناسب این اطلاعات ذخیره شود. همچنین یکی دیگر از راه‌های حفظ ایمنی اتاق سرور مربوط به نصب دوربین مداربسته است که باید این دوربین در تمامی قسمت‌های اتاق سرور نصب شود تا تمامی اتفاقات ثبت و ذخیره شود.

اطلاعات تماس با ما
تلفن : 02191010136
موبایل : 09125433420 
آدرس : تهران ، خیابان پیروزی ، خیابان جعفر نژاد ، کوچه جهانشاهی ، پلاک 35

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت گسترش انفورماتیک پارس فیبر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح