خدمات مجازی سازی سرور | کیفیت و قیمت عالی

 امروزه‌ مجازی سازی سرور یا  (Server Virtualization) جز تکنولوژی هایی می باشد که نقش بسزایی در حوزه ی IT و دنیای کامپیوتر ها دارد. خدمات مجازی سازی سرور از کاربرد ها و مزایای فراوانی در زمنیه های مختلف از جمله فروش VPS برخوردار می باشد. این تکنولوژی فرایندی سخت افزاری و نرم افزاری می باشد که با صرفه جویی در مصرف هزینه ها در آن یک سرور فیزیکی به چندین سرور مجازی و سیستم عامل تبدیل می گردد. از مهم ترین و اساسی ترین خصوصیات خدمات مجازی سازی سرور می توان به کاهش منابع سرور نظیر پردازنده ها و نیز سرور های فیزیکی اشاره نمود.
اما در ادامه ی این مطلب قصد داریم اطلاعات مفید و ارزشمندی تری را در رابطه‌ با خدمات‌ مجازی سازی سرور در اختيار شما عزیزان قرار بدهیم. بنابراین با ما همراه باشید.

معرفی خدمات مجازی سازی سرور

همانطور که اشاره‌ کردیم خدمات‌ مجازی سازی سرور جز پر طرفدار ترین و محبوب‌ ترین خدماتی می باشد که در دنیای IT حائز اهمیت است و نقش فراوانی را ایفا می کند. مجازي سازی سرور درواقع از خدماتی است که در راستای استفاده ی بهینه و بهتر از نرم افزار ها و سایر منابع سرور ها تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. از زمان ایجاد زمینه هایی همچون علم مهندسی کامپیوتر و نیز حوزه ی IT، خدمات مجازی سازی سرور ها به وجود امده اند. با استفاده از این تکنولوژی پیشرفته می توان در کنار منابعی که در اختیار است، امکانات بیشتری را نیز دریافت کرد و به عبارتی به کمک‌ این روش در منابع فیزیکی تا حد امکان صرفه جویی کرد. در خدمات مجازی سازی سرور هر یک از سیستم ها قادر به اجرای چندین سیستم عامل می باشند.

قابلیت های خدمات مجازی سازی سرور

Avalability : در خدمات مجازی سازی سرور به کارگیری این قابلیت سبب می شود سیستم عامل و یا همان ماشین های مجازی ما همواره در دسترس باشند. به گونه ای که اگر از نظر فیزیکی یکی از سرور های شما به هر دلیلی از دسترس خارج شود، بلا فاصله ماشین مجازی یا همان سیستم عامل شما پس از گذشت چندین دقیقه شروع به سرویس دادن روی یک سرور دیگر می کند.
Fault tolerance : این قابلیت سبب می شود که سیستم عامل شما روی دو سرور به طور هم زمان به صورت اینه وجود داشته باشد. در این حالت اگر از نظر فیزیکی یکی از سرور های شما از دسترس خارج بشود، سیستم عامل و یا همان ماشین مجازی شما شروع به سرویس دادن رو یک سرور دیگر می نماید.
Scheduler : قابلیت Scheduler سبب می شود که اگر روی یک سرور، ماشین مجازی یا سیستم عامل شما دچار کمبود منابع شد، بلا فاصله ان سیستم عامل به سروری که از منابع ازاد تری در قسمت کلاستر شما برخورد می باشد، انتقال داده می شود.
VSAN : با به کارگیری این قابلیت به همراه سه سرور فیزیکی می توان یک SAN Storage مجازی را تهیه نمود و سپس می تون از کلیه ی قابلیت هایی که به استوریج جداگانه نیاز دارند، استفاده کرد. عملکرد این قابلیت به این گونه است که شما ابتدا باید استوریج لوکال هایی را که در سرور ها هستند، گرد اوری کنید و سپس ان ها را به صورت یکپارچه در بیاورید. در نتیجه در میان کلیه ی سرور ها یک استوریج اشتراکی خواهید داشت.

اهداف و مزایای خدمات مجازی سازی سرور

در خدمات‌ مجازی سازی سرور اهداف مختلفی دنبال می‌ شود. علاوه بر کاربرد هایی که تا به اینجا در رابطه با مجازی سازی سرور عرض کردیم، اهداف دیگری نیز هستند که در این بخش قصد داریم به ان ها بپردازیم و به طور کلی شما عزیزان را با مزایای این تکنولوژی اشنا کنیم.
یکی از اهداف این تکنولوژی دسترسی بالا یا به عبارتی High Availability است. این قابلیت به این معنا است که تمامی سرویس های سازمانی باید همیشه در هر شرایطی نیاز های سازمان را بر طرف کنند. برای این منظور در میان چند سرور فیزیکی، ماشین های مجازی یا همان سیستم عامل ها به گونه ای مدیریت و کنترل می شوند که اگر یکی هاست ها دچار عیب و مشکل شد، سایر هاست ها بتوانند همواره تمام نیاز های سخت افزاری ماشین های مجازی را بر طرف کنند. در خدمات مجازی سازی سرور منابع سخت افزاری تنها توسط Hypervisior مدیریت و کنترل می شوند. منابع سخت‌ افزاری فقط توسط Hypervisior با توجه به سیاست های اعمال شده در اختیار ماشین های مجازي قرار می گیرند.
خدمات مجازی سازی سرور در اصل سبب کاهش هزینه ها می شود  و همچنین کار های مدیریتی را بسیار اسان و راحت تر می کند. از مزایا و کاربرد های این تکنولوژی علاوه بر موارد ذکر شده می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد : 
مجازی سازی سبب می شود که تعداد سرور ها تا حد امکان کاهش یابد و در این صورت هزینه ی دیتا سنتر نیز کاهش پیدا می کند. استفاده از این تکنولوژی موجب می شود که سرور ها به صورت یکپارچه مدیریت و کنترل شوند و همچنین نیروی بسیار کمی جهت مدیریت سرور ها صرف شود.
کاهش تعداد سرور ها موجب کاهش هزینه‌ ی مصرف برق و همچنین تجهیزات سرمایشی می شود. خدمات مجازی سازی سرور نیز این امکان را به شما می دهد که در صورت نیاز عمل بکاپ گیری از سرور را انجام دهید. با به کار گیری خدمات‌ مجازی سازی سرور می توان قابلیت Replication را اجرا کرد و سپس در صورتی که مشکلی در سرور ایجاد شد، ان را به راحتی ریکاوری کرد.
از دیگر مزایای این تکنولوژی می توان به مواردی همچون بارگیری سریع تر، افزایش عملکرد برنامه و حذف کردن پراکندگی و پیچیدگی های سرور اشاره نمود. 

بررسی انواع خدمات مجازی سازی سرور

خدمات مجازی سازی سرور از انواع مختلفی برخوردار می باشد و این امر در شیوه های متفاوتی صورت می گیرد. از مهم ترین و اساسی ترین شیوه های مجازي سازی سرور می توان به موارد زیر اشاره نمود.
Full Virtualization یا خدمات مجازی سازی سرور کامل : در این نوع مجازی سازی سرور به نرم افزار واسطه ای به نام hypervisor نیاز است. نرم افزار hypervisor در میان فضای دیسک و پردازنده  و سرور فیزیکی مستقیم و بدون واسطه ارتباط بر قرار می نماید. در این حالت به عنوان یک لایه در میان سخت افزار و سیستم عامل سرور عمل می کند. سیستم عامل سرور در اصل به عنوان یک هاست است و عمل ان روی Hypervisor انجام می گردد. با استفاده از این سیستم عامل ماشین های مجازی که به ان متصل هستند را مدیریت و کنترل می کنند.
Para-Virtualization یا خدمات مجازی سازی سرور ناقص : سیستم ها در این نوع مجازی سازی سرور به صورت یک جز جداگانه و مستقل به سرور متصل می شوند و سپس با یکدیگر به صورت یک شبکه ی واحد و یکپارچه عمل می کنند.
خدمات‌ مجازی سازی سیستم عامل سرور : در این روش سیستم هایی ‌که به سرور متصل هستند، منابع سیستم عامل سرور را در اختیار خود می گیرند. از سیستم عامل سرور فیزیکی برای این نوع مجازی سازی ماشین های مجازی استفاده می کنند.
اطلاعات تماس با ما
تلفن : 02191010136
موبایل : 09125433420 
آدرس : تهران ، خیابان پیروزی ، خیابان جعفر نژاد ، کوچه جهانشاهی ، پلاک 35

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت گسترش انفورماتیک پارس فیبر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح