نقشه شبکه و طراحی نقشه شبکه

یکی از مهمترین مراحل پیاده‌سازی و اجرای خدمات پسیو شبکه است که باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای طراحی نقشه شبکه و همچنین طراحی پسیو صورت بگیرد. به زبان ساده باید بگوییم که طراحی پسیو شبکه همان فاز صفر و یا به عبارتی دیگر فاز مطالعاتی خدمات شبکه می‌باشد. نکته جالب دیگر این است که هدف از طراحی شبکه فقط پیاده سازی و اجرای اصولی زیرساخت شبکه مورد نظر به صورت کاملاً بهینه و استاندارد می‌باشد.

خدمات طراحی شبکه

همانطور که می‌دانید طراحی در پروژه‌های فنی جز مهم‌ترین کارها و پایه اجرای آن کار است و باید برای ایجاد یک طرح استاندارد کارکرد شبکه را تضمین کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که طرح نامناسب ممکن است مشکلاتی را به همراه خود داشته باشد باید از بهترین طراحی‌ها برای شبکه استفاده شود. قبل از انجام طراحی و خدمات شبکه باید در ابتدا مشخص شود که هدف از طراحی چیست و به چه چیزی می‌خواهید برسید‌. شما باید در طراحی شبکه تمامی استانداردهای موجود را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب و مورد نظر خود برسید.

مراحل طراحی شبکه

بهتر است بدانید که برای طراحی یک شبکه نیاز به تجربه کافی و دانش بسیار زیاد است و باید با استفاده از تکنولوژی‌های جدید و با استانداردهای موجود شبکه طراحی شود. در اینجا می‌خواهیم درباره چند مرحله و اصول طراحی شبکه مطالبی را به شما بگوییم تا اطلاعات کافی درباره طراحی شبکه داشته باشید.
بررسی و مشخص کردن نیاز شرکت 
اولین مرحله و اصول طراحی شبکه مربوط به بررسی نیازهای شرکت و مشخص کردن نیازهای اولیه آن سازمان است. شما باید یک جلسه پرسش و پاسخ برای شرکت ایجاد کنید و با کارفرما بررسی کنید که هدف از ایجاد آن شبکه چیست و به چه چیزی می‌خواهند برسند و با نت برداری آنها را به طور کامل یادداشت کنید. بزرگی و کوچکی سازمان و همچنین نوع بستر مورد نیاز در طراحی شبکه بسیار مهم می‌باشد و جزو پارامترهای طراحی شبکه است. در این مرحله باید پیشنهادات گوناگون از سوی کارفرما ارائه شود و با روش‌های به روز و نوین دنیا و با تجربه و دانش قبلی باید طراحی با بالاترین شکل ممکن انجام گیرد.
ابزار نقشه برداری زیر ساخت شبکه
ابزارهای نقشه برداری برای زیر ساخت شبکه در نگهداری نقشه های به روز د همچنین در نگهداری شبکه‌های اداری کامپیوتری و تشخیص سریع‌ تر مشکل برای هدر نرفتن وقت و زمان به شما کمک می‌کند .

برترین ابزارهای نقشه برداری شبکه

به طور دقیق استفاده و طراحی نقشه‌ های شبکه این امکان را دارد تا با تمامی بخش‌های سازمان یا ادارات ارتباط برقرار کند و به آنها کمک کند تا سیستمی را که مورد استفاده قرار دادند بهتر درک کنند .
به صورت کلی ابزارهای نقشه برداری شبکه که در ادامه با آنها بیشتر آشنا می‌شوید .
 ابزارهای نقشه برداری خودکار : این ابزارها به طور خودکار شبکه شما را اسکن کرده و نقشه را طراحی می‌کند .
 ابزارهای نقشه برداری شبکه به صورت دستی :  شما با استفاده از این ابزار می‌توانید به صورت دستی یک نقشه شبکه را طراحی کنید . 
ابزارهای خودکار برای نقشه برداری شبکه :
۱. ابزار نقشه برداری Auvik 
این ابزار یک راه برای مدیریت شبکه و نقشه برداری شبکه است که بر گرفته از یک نوع فضای ابری ساخته شده . یکی از قابلیت‌های این برنامه طراحی نقشه‌های شبکه است یعنی شما با استفاده از این ابزار می‌توانید در عرض چند دقیقه نقشه‌های شبکه را به صورت کاملاً دقیق ترسیم کنید .
امکانات Auvik :
 • محیطی ساده و آسان
 • پشتیبانی بیشتر از ۱۵ هزار دستگاه
 • جستجو در نقشه در این ابزار بسیار آسان است
معایب Auvik :
در این ابزار گزینه‌ای برای نصب در محل وجود ندارد
همچنین گزینه ‌ای برای صادرات به visio وجود ندارد
۲. ابزار نقشه برداری Intermapper
این برنامه یک ابزار برای نقشه برداری است که شما می‌توانید از آن بر روی ویندوز ؛ گوشی‌ های آیفون و یا حتی گوشی‌ های اندرویدی استفاده کنید .
این ابزار این امکان را به شما عزیزان می‌دهد تا نقشه‌ها را شخصی‌سازی کنید و آنها را در Google earth مشاهده کنید ، همچنین یکی از مزایای این برنامه این است که به شما اشتراک رایگان ارائه می‌دهد و به ۵ دستگاه نیز محدود می‌شود .
قابلیت های Intermapper :
 • محیطی ساده و آسان
 • دارای کتابخانه کاوشگری برای مشارکت با کاربران
 • اشتراکی رایگان برای ۵ دستگاه
معایب Intermapper :
 • گزارش های محدود
 • بدون فضای ابری
۳. ابزار نقشه برداری Netbrain
نت برین نرمم افزاری برای عیب یابی شبکه است که ویژگی نقشه برداری خودکار نیز از زیر مجموعه‌های این نرم‌ افزار است . شما می‌توانید این نرم‌افزار را به صورت سرورهای داخلی روی ویندوز نصب کنید ، در این برنامه به دلیل منابع مورد نیاز برای اجرای سرور های خود در مقیاسی وسیع ، نگهداری اطلاعات می‌تواند کمی برای شما پیچیده باشد .
قابلیت های Netbrain :
 • پشتیبانی از سخت افزار ها با بیش از ۱۵۰ فروشنده
 • پشتیبانی از وسعت گسترده‌ ای از ادغام‌ ها 
معایب :
 • راه اندازی و یا مدیریت آن میتواند کم برای شما پیچیده باشد .
 • بدون داشتن گزینه ابری

ابزارهای نقشه برداری با توجه به چه ملاک‌هایی باید انتخاب شود ؟

در بالا چند مورد از ابزارهایی که برای نقشه برداری مناسب است به شما معرفی شد اما شما باید در نظر داشته باشید برای طراحی نقشه شبکه روشی مناسب برای همه آنها وجود ندارد و شما برای اینکه بتوانید انتخاب‌ های خود را به طوری دقیق رصد کنید باید چند نکته قائل اهمیت را در نظر بگیرید .
داشتن درک دقیق و آسان از نقشه‌ ها : شما باید مطمئن شوید که ابزاری که برای طراحی نقشه از آن استفاده می‌کنید بتواند تصویری واضح از نقشه را به شما ارائه دهد .
سرعت : باید از ابزاری استفاده کنید که با داشتن محیطی آسان به کار شما سرعت ببخشد تا با صرفه جویی در زمان بتوانید نتیجه بهتر را داشته باشید .
سفارش سازی : باید از ابزاری استفاده کنید که در آینده امکان اصلاح و یا تغییر نقشه‌ها را به شما بدهد و نیازهای شما را برآورده کند .
ویژگی های مکمل : برنامه‌ای که انتخاب می‌کنید باید ویژگی‌های مثل گزارش شبکه و یا اعلان‌های هشدار را داشته باشد .
اطلاعات تماس با ما
تلفن : 02191010136
موبایل : 09125433420 
آدرس : تهران ، خیابان پیروزی ، خیابان جعفر نژاد ، کوچه جهانشاهی ، پلاک 35

 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت گسترش انفورماتیک پارس فیبر می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح